Uwaga! Nowy ajent stołówki szkolnej!!! Zakładka informacje -obiady

2017/2018

11 Listopada...


Dnia 10 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypadającego w dniu 11 listopada. Apel przygotowali uczniowie z klasy 4 c. Wszyscy ubrani na galowo, z przypiętymi  kotylionami w skupieniu słuchali występujących uczniów oraz wypowiedzi nauczycieli. Na początku uroczystości wniesiono ogień niepodległości, przywieziony przez
p. Katarzynę Komorowską oraz uczniów naszej szkoły z Kostiuchnówki na Ukrainie, gdzie pochowani są polscy Legioniści. Następnie uczniowie z klasy 4c recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni z czasów, gdy Polacy walczyli o niepodległą Polskę. Dzieciom akompaniowała na pianinie p. M. Sosnowska. Podczas przedstawienia uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną dotycząca historii naszego kraju od rozbiorów Polski, aż po odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę.

apel 1apel 3

apel 4 apel 6
Na koniec wysłuchaliśmy
p. Dyrektor Bożeny Biniek, która mówiła dzieciom, o tym jak ważna jest wolność i niepodległość naszego kraju oraz jak trzeba o nią dbać i pamiętać, by nigdy jej nie stracić. Po uroczystości uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, dotyczącą walki Polaków o niepodległość odpowiadając na pytania quizu przygotowanego przez nauczyciela historii – p. M. Dawidowicz. To była ważna i pouczająca lekcja historii dla całej społeczności naszej szkoły.  

Wychowawca klasy 4 c Dorota Kosacz

pilsudski 

Ogień Niepodległości


3 listopada 2017 roku delegacja naszej szkoły udała się, jak co roku, do Kostiuchnówki na Ukrainie na uroczyste pobranie Ognia Niepodległości oraz start Sztafety Niepodległości. Reprezentowali nas Jakub Kuster i Wojciech Rashid , a opiekę nad nimi sprawowała p. Katarzyna Komorowska. 4 listopada odbyły się uroczystości na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku, które zainaugurowały obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Rok Józefa Hallera i Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej delegacje z Polski- w tym uczniowie szkół partnerskich, a więc i naszej szkoły- złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod krzyżem na cmentarzu legionowym. Nasi uczniowie pobrali Ogień Niepodległości i przywieźli do szkoły na uroczystości w związku z 11 listopada – Świętem Odzyskania Niepodległości. Natomiast harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Łódzkiej, w sztafecie rowerowej, zawieźli ogień na główne uroczystości w Warszawie, aby zapłonął na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Były to dla nas niezwykłe, bardzo wzruszające przeżycia. Wracając do kraju, zwiedziliśmy Łuck- dawne polskie miasto. Jesteśmy dumni z naszej historii i postawy polskich żołnierzy, którzy często, mając zaledwie 17, 18, lat oddawali życie za wolność Ojczyzny. Cześć Ich Pamięci!

2016/2017

11 Listopada...


Pamięci poległym Legionistom


W dniach 4-6.11.2016 r. po raz kolejny delegacja z naszej szkoły wyjechała do Kostiuchnówki, aby wziąć udział w uroczystych obchodach poświęconych pamięci poległym legionistom, którzy zginęli na tych ziemiach w latach 1915-16 w walcząc o wolność naszej Ojczyzny.

Gospodarze Ośrodka Polskiego w tej maleńkiej miejscowości przyjęli nas bardzo gościnnie  i serdecznie, a obchody z udziałem zaproszonych gości z różnych miast Polski głęboko zapadły nam w pamięć.
Naszą szkołę reprezentowali: pani Katarzyna Komorowska - nauczycielka religii oraz pani Maria Sosnowska - muzyka. Uczniowie: Jakub Kuster, Wojtek Rashid i Władek Walicki - godnie prezentowali uczniów naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że ta niewielka galeria zdjęć pozwoli poczuć atmosferę i doniosłość spędzonych chwil w ramach obchodów Święta Niepodległości w naszym kraju.

Ostatniego dnia naszego pobytu na Ukrainie, w drodze powrotnej zwiedzaliśmy z przewodnikiem niezwykle ciekawy zamek w Łucku, którego historia sięga początków  XIV wieku. Z krużganków zamkowych podziwiać mogliśmy również panoramę miasta, które z góry wygląda barwnie i malowniczo.

12 października - Dzień Patrona Szkoły


2015/2016

Piknik żołnierski


6 maja uczniowie klas Va, Vb i VIa wzięli udział w pikniku żołnierskim zorganizowanym z okazji 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Odbył się on w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Podczas pikniku oglądaliśmy wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego, wystawę broni strzeleckiej, wystawę pojazdów wojskowych, straży pożarnej, policji i straży granicznej. Wszystkiego można było dotknąć, a nawet „wypróbować”. Oglądaliśmy pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokaz działania psa tropiącego. Można też było zmierzyć sobie ciśnienie, jeśli ktoś poczuł się słabo, np. z nadmiaru emocji. Braliśmy udział w konkursie rysunkowym i zdobyliśmy ciekawe nagrody. Oglądaliśmy pokaz dynamiczny ewakuacji rannego żołnierza z pola walki. Podziwialiśmy piękne konie z Oddziału Konnego Straży Miejskiej. Ukoronowaniem pikniku była pyyyszna grochówka – niektórzy brali solidną dokładkę! W czasie pikniku wiele się nauczyliśmy, a przy tym świetnie bawiliśmy.

IMG 0001 339x480IMG 0002 339x480

3 Maja


W bieżącym roku przypada 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.  W związku z tym wydarzeniem uczniowie klasy IIe i Va, pod opieką wychowawczyń, p. Doroty Chachuła-Zielińskiej i p. Anny Mikuszewskiej przygotowali uroczystość mającą na celu przybliżenie  kolegom tego odległego, ale jakże ważnego dla naszej historii wydarzenia. Uroczystość odbyła się  5 maja i wzięli w niej udział uczniowie klas II-VI.

 

W dniu 19 kwietnia 2016 r. odbyła się zorganizowana przez naszą szkołę wycieczka do Łasku. Udział w wycieczce wzięli uczniowie SP 173, SP nr 34, Gimnazjum nr 2 w Łodzi oraz zaprzyjaźnieni z naszą szkołą członkowie ZŻWP z panem płk. Franciszkiem Piecuchem na czele. 
Cel wycieczki -

1.      Poznanie miejsca spełniającego funkcję obronną kraju

2.      Preorientacja zawodowa – zapoznanie z zawodem zawodowego żołnierza

3.      Edukacja patriotyczna – rozwijanie postaw patriotycznych
Wycieczka była bardzo udana. Zwiedziliśmy 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku.  Mieliśmy okazję obejrzeć  ważne z punktu widzenia obronności kraju miejsce, zapoznać się z najnowocześniejszym lotniczym sprzętem bojowym i jednostką Wojskowej Straży Pożarnej. Zobaczyliśmy starty i lądowania super samolotów bojowych. Rozmawialiśmy z żołnierzami z Lotniczej Straży Pożarnej. Obejrzeliśmy pokaz alarmu pożarniczego. Na Cmentarzu Komunalnym w Łasku złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem ofiar Katynia i na grobach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Płk Franciszek Piecuch opowiedział nam o działaniach wojennych podczas drugiej wojny światowej i o Katyniu. 

 

 

Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 173 uczestniczył w 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody odbyły się na cmentarzu przy ul.Ogrodowej, gdzie delegacje władz i szkół złożyły hołd poległym powstańcom.

poczet hold 1 480x270poczet hold 2 480x270

poczet hold 3 480x270poczet hold 4 480x270

 

Uroczysty apel z okazji 11 Listopada

Z okazji 11 Listopada - Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu przygotowanym przez klasy IIIc i VIa. Słowo-muzyczna uroczystość, uzupełniona prezentacją multimedialną była doskonałą okazją do przypomnienia ważnych wydarzeń z historii naszego państwa. Ukazała uczniom trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości i przypomniała, że walczono też bez broni, za pomocą pióra.

Podczas apelu nauczycielki biorące udział w obchodach na Wołyniu opowiedziały nam o sztafecie rowerowej jadącej z Ogniem Niepodległości. Zapalony płomień przypomina drogę Legionów Piłsudskiego do wolnej Polski: z krakowskich Oleandrów na ziemię kielecką, przez pola bitew pod Laskami, Krzywopłotami, Ulina, Kostiuchnówką. Ogień trafił również do naszej szkoły, a my przekazaliśmy go innym szkołom. Na koniec ogień trafia na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie.

ogienogien 1

ogien 3ogien 2

 

Uroczystość pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku na Cmentarzu pod Kostiuchnówką.
Wyjazd delegacji nauczycieli i uczniów szkół partnerskich z Łodzi i województwa łódzkiego w dniach 4 – 6 listopada 2015 roku.

  

logo wer podst zhaslem pl kolor pion

Uroczystość pobrania 
Ognia Niepodległości 

w Polskim Lasku 
na Cmentarzu pod Kostiuchnówką.

płomien
Wyjazd delegacji nauczycieli i uczniów 
szkół partnerskich 
z Łodzi i województwa łódzkiego 
w dniach 4 – 6 listopada 2015 roku.

Otrzymaliśmy dofinansowanie wyjazdu 
w kwocie 6500 złotych 
z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania
„Wymiana i współpraca młodzieży
z zagranicą”.

16-18 października 2015 roku

Znicze zapłonęły również na Grobie Żołnierzy Legionistów na cmentarzu w Czersku

grob nieznanego zolnierza 1 oraz na Cmentarzu w Kostiuchnówce na Ukrainie.grob nieznanego zolnierza

 

12 października 2015 r.

Dnia 12 października 2016 roku odbyła się w szkole uroczystość poświęcona naszemu patronowi zorganizowana przez uczniów z Koła Teatralno-Muzycznego pod kierunkiem pani Doroty Gałaj i pani Marii Sosnowskiej. W tym dniu przybyło wielu gości m.in. przedstawiciele władz oświatowych, ale przede wszystkim cieszyliśmy się z obecności sędziwych kombatantów. To oni wraz 
z uczniami składali kwiaty pod tablicą i oddawali hołd poległym żołnierzom spod Lenino. Ponadto przekazali mundur jednego ze swoich kolegów, który jest dla całej szkolnej społeczności bardzo cennym rekwizytem w „kąciku” patrona.
Program artystyczny przygotowany przez młodych „aktorów” dostarczył wielu wzruszeń, ale jeszcze więcej emocji towarzyszyło opowieściom żołnierzy.
Poniedziałkowa uroczystość była lekcja patriotyzmu i podziękowaniem dla wszystkich żołnierzy, którzy wywalczyli nam Wolność.

 

Od tego roku objeliśmy patronatem groby "Kościuszkowców" na Cmentarzu Doły. 
12 października zapaliliśmy na grobach pierwsze znicze.

 opieka 2opieka 1

10 września 2015 r. na terenie Publicznego Gimnazjum nr 10 została otwarta Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP Ofiar Zbrodni Katyńskiej.W ten sposób zostali upamiętnieni policji, którzy zostali zabici w Katyniu: Bolesław Bielewski, Jan Łażewski, Edward Olbrychowski, Leon Mackewicz, Ignacy Kowalski, Szymon Kubiś, Władysław Jagiełło, Bolesław Wojciechowski.

"Te dęby są nie tylko dowodem pamięci o zamordowanych, ale także wspaniałym podziękowaniem za poświęcenie i ofiarę z życia, która legła u podstaw wolnej Polski" - powiedziała podczas czwartkowej uroczystości otwarcia dębowej alei dyrektor szkoły Bożena Nawrocka.

W czwartkowej uroczystości oprócz nauczycieli i uczniów Publicznego Gimnazjum nr 10 im. udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Łodzi, instytucji publicznych, służb mundurowych i stowarzyszeń kombatanckich oraz poczet sztandarowy naszej szkoły.

 

 

 debydeby 2deby 1deby 3

 

W dniu 18 września 2015 r. delegacja uczniów klas szóstych, wraz z pocztem sztandarowym SP173 wzięła udział we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej.

Była to uroczystość ku czci Świętego Stanisława Kostki - Głównego Patrona Archikatedry 

20150918 114815 480x36020150918 114828 480x360

20150918 114840 480x36020150918 132222 480x360

2014/2015

 

Sztafeta po Ogień Niepodległości

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na gro­bach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tra­dycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.

  

golab 70 rocznica zakończenia II wojny światowej

 Zdjęcia z konferencji naukowej na temat 70-tej rocznicy operacji berlińskiej oraz pokazu ratownicywa w warunkach wojennych.

 

  70 rocz II woj

Święto majowe 

W celu  upamiętnienia  doniosłego faktu w historii Polski, dnia 30 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi i 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie naszej szkoły przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie. Każdy uczeń miał przypięty biało-czerwony kotylion.

Pod kierunkiem nauczycielek p. Małgorzaty Grisgraber i p. Beaty Mireckiej uczniowie klasy I d i II  c  poprzez recytację wierszy i prozy przybliżyli nam historię Konstytucji, a także opowiedzieli o wielkiej radości płynącej z ustanowienia Konstytucji 3 Maja. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu.

Krótka informacja o tych wydarzeniach wzbogaciła naszą wiedzę historyczną. 

Na zakończenie wspólnie zaśpiewano piosenkę „Witaj majowa Jutrzenko” tematycznie związaną z konstytucją.
Po zakończeniu apelu uczniowie rozeszli się do klas na dalsze zajęcia.

 

Warsztaty "Polskie święta narodowe"
Uczniowie klas piątych wzięli udział w warsztatach zatytuowanych "Święto 3 Maja" organizowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Podczas zajęć dowiedzieli się jakie wydarzenia są związane z tym świętem, dlaczego dla naszego państwa tak ważny jest ten dzień i co wspólnego z tym wszystkim ma ostatni król polski Stanisław August Poniatowski.

  Bykownia 8-11 kwietnia 2015 roku

Z okazji 75 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniach 8 – 11 kwietnia 2015 roku odbyła się Pielgrzymka Katyńska Województwa Łódzkiego. W uroczystościach na Cmentarzu Katyńskim w Bykowni wzięły udział dyrektor i wicedyrektor naszej szkoły.

IMG 0008 (480x330)

Podczas ogniska w Kostiuchnówce po „Opowieści Katyńskiej" Rodzin Katyńskich, szkoła otrzymała certyfikat. 

 

XXV Rajd Niepodległości

IMG 0004 (346x480)

 

Wspomnienie o Wodzach Polskich
W dniu 19 marca 2015r. Poczet Sztandarowy uczestniczył w apelu na Skwerze Związku Strzeleckiego - „Strzelca” przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.


Uroczysty apel z okazji Wyzwolenia Łodzi 2014/2015

 

 Uroczysty apel

7 listopada 2014 rodbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie kl. IIc i Vd pod kierunkiem pani Beaty Mireckiej i Anny Adamus przypomnieli nam, jak ważne jest to, że żyjemy w wolnym kraju. Z tej okazji przygotowali dla nas krótki program artystyczny, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie nasi aktorzy zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, niezwykle nas przy tym wzruszając. Podczas apelu pani wicedyrektor opowiedziała zebranym o wizycie naszych nauczycielek w Kostiuchnówce na Ukrainie podczas  przekazania ognia niepodległości polskim harcerzom. Pokazała nam zdjęcia z tej uroczystości i krótko o niej opowiedziała. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu dla nas wszystkich.

 

 

2013/2014

Na Ukrainie w dniach 30 IV – 5 V 2013 roku

Część rady pedagogicznej naszej szkoły, wraz z panią dyrektor Bożeną Biniek, uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę. 

Bardzo ważnym punktem naszego wyjazdu było odwiedzenie polskich cmentarzy wojennych. Kostiuchnówka, w której mieszkaliśmy, to miejsce walki legionów Piłsudskiego znanej jako największa polska bitwa I wojny światowej (1916r.).
To właśnie w Kostiuchnówce toczono najcięższe boje, a ich ślady wciąż są widoczne w wielu miejscach. Paliliśmy znicze, słuchaliśmy opowieści o tamtych dniach. 3 Maja zawieszaliśmy biało-czerwone wstążki na mogiłach legionistów.

 Ukraina maj 02Ukraina maj 03

Oddaliśmy cześć pamięci tych, którzy oddali życie za Polskę.  Kostiuchnówka to również miejsce startu listopadowej sztafety rowerowej po Ogień Niepodległości, który 11 listopada składany jest na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

     Odwiedziliśmy też Lwów – miejsce naprawdę magiczne, tak silnie związane z historią naszego kraju.

 Ukraina maj 09

 2012/2013

W dniach 3-6 listopada 2012 roku dyrektor naszej szkoły p. Bożena Biniek oraz nauczycielki: 
p. Aleksandra Wdzięczak i p. Maria Sosnowska wyjechały do Centrum Dialogu Kostiuchnówka na Ukrainie, aby wziąć udział w uroczystości pobrania Ognia Niepodległości z cmentarza legionowego w Polskim Lasku na Wołyniu.

Harmonogram wyjazdu:

3 listopada (sobota)

- przyjazd do Centrum Dialogu Kostiuchnówka

- owocne spotkanie z Polonią, nawiązanie kontaktów z naszymi rodakami na Ukrainie

4 listopada (niedziela)

- wzruszające i pełne patriotyzmu uroczystości na cmentarzu w Polskim Lasku z udziałem władz samorządowych Łodzi i województwa łódzkiego oraz przedstawicieli konsulatu w Łucku, duchowieństwa i władz Wołynia

- miłe, radosne spotkanie z przedstawicielami naszej szkoły partnerskiej w Trojanówce

- kominek z udziałem uczniów szkół ukraińskich „Łączy nas historia”

5 listopada (poniedziałek)

- msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze w Łucku

- start Sztafety Rowerowej po Ogień Niepodległości do Polski

ü  wiedzwiedzanie Łucka

Wyjazd na Ukrainę dostarczył nauczycielom wielu wzruszeń i sprawił, iż serca uczestników zabiły mocniej. Zdobytą wiedzą, doświadczeniem, przeżyciami  nauczycielki podzieliły się z gronem pedagogicznym, rodzicami i uczniami naszej szkoły.

2wyjazd12wyjazd22wyjazd32wyjazd42wyjazd52wyjazd62wyjazd72wyjazd8

Lekcja historii

Spotkanie z kombatantem panem Janem Onoszko i panem Grzegorzem Wróblem kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych 

Zegar

Kalendarium

images

(Kliknij aby wyświetlić kalendarz)

Odwiedź nas na:

facebook-logo

Aktualności


Dzisiaj jest: Piątek
21 Września 2018
Imieniny obchodzą
Bożeciech, Bożydar, Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz, Laurenty, Mateusz,
Mira

Do końca roku zostało 102 dni.

Do wakacji zostało

21.06.2019 12:00 272

Gościmy

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.