Uwaga! Nowy ajent stołówki szkolnej!!! Zakładka informacje -obiady

 

UKS „SKORPION” działa przy Szkole Podstawowej nr 173 od 2006 roku.

Zajęcia, prowadzone są przez pana Marcina Chorzelewskiego oraz pana Marcin Cholajdę.

Odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 18.00 do 21.00 sobota 10.00-12.00

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Krynica Zdrój 2010

 AZS górą!!!

W dniu 17.10.2010r. w Krynicy Zdrój odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (roczniki 1999-1998) w Taekwondo Olimp. Wzięło w nich udział około 100 zawodników z klubów woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego.

 Barwy AZS Łódź reprezentowało 19 zawodników i zawodniczek. Nasi podopieczni zaprezentowali się skromnie mówiąc bardzo dobrze zdobywając 9 medali złotych wraz z wygraną klasyfikacja drużynową, 1 medal srebrny oraz cztery brązowe. Złote medale zdobyli:
-Agnieszka Zalewska
- dwa złote w poomse i walce
-Marcin Ciupinski
- dwa złote w poomse i walce
-Seweryn Bartochowski
- srebrny w poomse i złoty w walce
-Arkadiusz Batke
- złoty w walce
-Witold Pietrzak
- złoty w walce

 

 

Trenerem prowadzącym zawodników jest Marcin Cholajda. Podsumowując jest to kolejny rok, w którym zawodnicy AZS OS wygrywają ten turniej.

W uzupełnieniu należy dodać, że w przed dzień turnieju Młodzików odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Małopolski w kat. seniorów i juniorów, w których uczestniczyli zawodnicy z Polski, Czech i Słowacji.

Barwy AZS reprezentował Marcin Cholajda w kat. wag.+87kg, który zdobył zloty medal pokonując trzech zawodników ze Słowacji, Czech i Polski, w tym dwa zwycięstwa odniósł przez poddanie przeciwnika a trzecie wysoko na punkty 24:1!!

GRATULUJEMY!

Czym jest Taekwondo Olimpijskie?

Taekwondo jest tradycyjną sztuka walki wywodząca się z Korei. Nazwa „Taekwondo” to zespół trzech odrębnych słów. Tae – oznacza stopę, bądź uderzenie stopą. Kwon – pięść lub uderzenie pięścią. Do – sztuka, sposób osiągnięcia danego celu.

            Taekwondo formalnie powstało dopiero w 1950 roku, będąc początkowo militarnym systemem walki, stworzonym na potrzeby armii przez gen. Choi Hong Hi. Jednak początki Taekwondo miały miejsce już w 57 r. p.n.e. na kiedy datuje się powstanie trzech państw – księstw znajdujących się na terenach dzisiejszego półwyspu koreańskiego. Tam znaleziono historyczne dowody na to iż przodkowie Koreańczyków już wtedy ćwiczyli sztuki walki – Taekkyon, Subak, Kwonbop, Tangsudo oraz Kungsudo. Te style miały wpływ na kształt dzisiejszego taekwondo tradycyjnego.

 

 

 

Obecnie Taekwondo Olimpijskie to oprócz tego iż jest sztuką walki, to również jest  dyscypliną sportową,  należącą  do  rodziny sportów  olimpijskich. Formuła walki wymaga niezwykłej sprawności fizycznej, wytrenowania specjalistycznego, technicznego oraz taktycznego. Poziom tej dyscypliny nieustannie jest podnoszony, na co wpływ mają głownie państwa gdzie dyscyplina ta cieszy się  dużą  popularnością. Dla przykładu w Korei płd., Iranie, Turcji funkcjonują tzw. Ligii Taekwondo WTF, których działanie przypomina bardzo dobrze przez nas wszystkich znane ligi piłki nożnej. Należy dodać, iż obecnie wprowadzane są coraz bardziej nowoczesne systemy elektronicznego zliczania  punktów które usprawniają przebieg walki, jednocześnie ograniczając  wpływ sędziów na przebieg    walki, przez co staje się ona sprawiedliwa, wolna od cudzych interpretacji co niegdyś było przyczyną wielu kontrowersji. System elektroniczny również wymusza na zawodnikach perfekcyjną technikę oraz odpowiednią siłę uderzeń co sprawia, że wyszkolenie techniczne zawodników staje się jeszcze większym wyzwaniem.

 

 

Obecnie zawody odbywają się głównie w kategorii „kyorugi” (kor. - walka). Walka odbywa się w ochraniaczach na tułów, piszczele, głowę, szczękę, przedramiona. Zawodnicy punktują jedynie za pomocą nóg. Punkty naliczane są za trafienie w ochraniacz tułowia (hogu) bądź w głowę. Rękoma zaś zawodnicy wykonują bloki oraz uderzenia proste na hogu.

Bardzo ważnym elementem treningu Taekwondo są tzw. poomsae, czyli układy formalne określonych pozycji, kopnięć, uderzeń i bloków. Poomsae kształcą umiejętność koncentracji, opanowania stresu, równowagi przy okazji ucząc coraz bardziej zaawansowanych technik. Od niedawna w tej kategorii organizowane są mistrzostwa świata oraz Europy.

Marcin  Cholajda,  IV dan

Zegar

Kalendarium

images

(Kliknij aby wyświetlić kalendarz)

Odwiedź nas na:

facebook-logo

Aktualności


Dzisiaj jest: Piątek
21 Września 2018
Imieniny obchodzą
Bożeciech, Bożydar, Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz, Laurenty, Mateusz,
Mira

Do końca roku zostało 102 dni.

Do wakacji zostało

21.06.2019 12:00 272

Gościmy

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.