Przyłącz się do akcji - "Rodzina Rodzinie"

 ROK SZKOLNY 2017/2018

 

 

AUDYCJA MUZYCZNA cz.1


Dnia 22 marca odbyła się pierwsza z cyklu audycja muzyczna, którą poprowadził p. Feliks Chołys. Podczas koncertu poznaliśmy dwa instrumenty muzyczne – trąbkę i didgeridoo (instrument dęty australijskich Aborygenów), uzyskaliśmy o nich wielu ciekawych informacji, wysłuchaliśmy koncertu, 
a także mieliśmy możliwość sami sprawdzić się jako „muzycy”.

Pan Paweł Samokhin, znany łódzki muzyk, zaprezentował nam różne brzmienia trąbki, grając znane utwory, a także zagrał jednocześnie na dwóch trąbkach. Wywarło to na nas ogromne wrażenie. Mieliśmy okazję również spróbować swoich umiejętności gry na poznanych instrumentach. I okazało się to wcale niełatwym zadaniem.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną audycję. Jakie instrumenty poznamy tym razem? Tego dowiemy się już 19 kwietnia!

SPOTKANIE NA GRANIE


W sobotę 9 kwietnia w szkole spotkali się ze sobą uczniowie, rodzice i nauczyciele przy prawie wspólnym stole (a dokładnie kilku stolikach). To fani gier bez prądu. Dzielimy się z nieobecnymi kilkoma zdjęciami z tego zdarzenia. Jeżeli tak jak my lubicie dobrze bawić się, poznawać nowych ludzi, używać głowy i dużo się śmiać, zapraszamy następnym razem.

W WIELKANOCNYM NASTROJU!


W środę 28 marca 2018 r. w klasie IV c odbyła się nietypowa lekcja wychowawcza. Uczniowie robili wianki wielkanocne. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, starając się by wianki były estetyczne i kolorowe.
W zajęciach uczestniczyła również p. Katarzyna Komorowska – nauczyciel religii, która chętnie pomagała dzieciom. Ta lekcja sprawiła uczniom wiele radości i wprowadziła w świąteczny nastrój.

Wychowawca klasy IVc Dorota Kosacz

KLASA IVC W TEATRZE ARLEKIN


16 III 2018 r. uczniowie klasy IV c  wraz z wychowawcą p. Dorotą Kosacz oraz nauczycielem języka polskiego p. Anną Mikuszewską byli w teatrze Arlekin w Łodzi. Uczniowie oglądali przedstawienie pt. "Matek Rozstawacz".
To pełna przygód i humoru niesforna współczesna bajka o chłopcu, którego rodzice nie poświęcali wystarczająco dużo czasu. Mama i tata oddani bez reszty pracy zawodowej w korporacjach, goniąc za spłacaniem kredytu na mieszkanie w luksusowym apartamencie, tak mocno zapominają o zabawie z dzieckiem, że przynosi to w końcu swoje konsekwencje… Pewnego dnia w ich domu pojawiają się dwaj podejrzani osobnicy, Hak i Mak, którzy reprezentują ciemną stronę miasta. Ich celem jest skuteczne rozdzielenie kłócących się małżonków. Chłopiec ze swoim przyjacielem od serca, Karaluchem, udaje się w niesamowitą podróż w poszukiwaniu swoich rodziców. Ta historia pokazana jest z wielkim przymrużeniem oka, nie pozbawiona jest jednak ważnych spostrzeżeń dotyczących współczesnego świata, z którym stykają się dorastające dzieci. Aktorzy grają w groteskowych i przerysowanych maskach, a rockowy zespół „Karaluchy” nadaje całości pozytywnej energii i wielu emocji. Przedstawienie bardzo uczniom się podobało i wraz z wychowawcą planują kolejne wyjścia do teatru. 

teatr 1 640x480 teatr 640x480

 

MINIPHENOMENTA W NASZEJ SZKOLE!


Od 12 III 2018 r. do 28 III 2018 r. jest w naszej szkole MINIPHANOMENTA - mini centrum nauki, wypożyczone przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej do naszej szkoły. MINIPHANOMENTA to mini centrum nauki na korytarzu szkolnym do samodzielnego eksperymentowania podczas przerw. Pomysłodawcą i twórcą jest profesor Lutz Fiesser z Niemiec, który przyjechał na Politechnikę Łódzką i prowadził szkolenie dla nauczycieli. Profesor 15 lat temu stworzył Miniphanomentę, aby dać dzieciom możliwość samodzielnego odkrywania i doświadczania. Założeniem jest wypożyczenie wystawy szkole na 2 tygodnie, następnie udostępnienie instrukcji budowy poszczególnych stacji, aby rodzice z dziećmi zbudowali dla swojej szkoły stacje, które im się najbardziej podobają, tak aby Miniphaenomenta na stałe została w szkole. Obecnie wystawa jest w 2500 szkołach w 5 krajach Europy. Nasza szkoła jest 16 szkołą w Polsce, w której gości Miniphanomenta. Wystawa składa się z 40 stacji eksperymentalnych, z czego 7 zbudowali nauczyciele uczestniczący w warsztatach na Politechnice Łódzkiej. Uczniowie naszej szkoły już eksperymentują podczas przerw i sprawia im to wielką radość. Chętnie odkrywają tajemnice nauki i świetnie się przy tym bawią. 

Opiekun wystawy Dorota Kosacz

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


 21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Klasy VA i VIB postanowiły sprawdzić swoją wiedzę o języku polskim. Jak sie okazało, podczas interaktywnego quizu, wcale nie taki łatwy ten nasz język...

A.Adamus

 

BEZPIECZNE FERIE I NIE TYLKO


Lapbooki to w wolnym tłumaczeniu książki na kolanach. Wykonuje się je dowolnie dobierając elementy, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uzna się za warte odkrycia czy refleksji. To świetna zabawa, a zarazem metoda pracy, która rozwija kreatywność, uczy organizacji pracy, porządkuje i pogłębia wiedzę.

Klasa 6b stworzyła lapbooki na języku polskim przy okazji omawiania lektury „Szatan z siódmej klasy”. Wszyscy z niezwykłym zaangażowaniem pracowali i mieli wiele ciekawych pomysłów, jak inaczej niż zwykle omówić świat przedstawiony lektury. Wyszło bardzo interesująco!

Anna Adamus

 

BEZPIECZNE FERIE I NIE TYLKO


25 stycznia klasy I – III spotkały się, aby przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zabaw zimowych, ale nie tylko wtedy. Spotkanie zorganizowała klasa III a wraz z wychowawcą, M. M. Mędry.  Mamy nadzieję, że dzięki naszemu spotkaniu nasze ferie będą bezpieczne.
Podczas spotkania ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Bezpieczne zabawy zimowe”.


I MIEJSCE

Michalina Piaskowska – kl. III a

Filip Milczarczyk – kl. III a
Julia Ulowska – kl. III c

II MIEJSCE
Julia Jędrzejak – kl. III a
Yehor Yevdokymov – kl. III c
Klara Walicka – Kl. III c

III MIEJSCE

Gabrysia Majka – kl. III a
Malwina Dubielak – Kl. III c
Zuzia Jaskólska – kl. III c

Wyróżnienie

Nicole Magiera – kl. II a

Dziękuję wszystkim autorom prac oraz gratuluję zwycięzcom M. Mędry

ferie 480x270

ferie 1 480x270

Klasy III a i III b 


11 stycznia uczniowie klas III a i III b  byli na wycieczce w Ośrodku Edukacyjnym W Łagiewnikach. Szukaliśmy śladów i tropów zwierząt. Mimo, że nie było śniegu, śladów i tropów było ogromnie dużo. Pan leśniczy pokazał nam jak ich szukać. Widzieliśmy ślady dzików, lisów, borsuków, saren, kretów, ptaków. Oglądaliśmy ich  naturalne legowiska, gniazda i miejsca żerowania. Pan leśniczy pokazywał nam z bliska kowalika, któremu zakładał na nóżkę obrączkę. Pełni wrażeń i nowej zdobytej wiedzy wróciliśmy do szkoły. Od tej pory wiemy na co zwracać uwagę podczas spacerów po parku czy lesie.

Wych. Kl. III b Marzena Albrecht

3b 1

3b 2

3b 3 3b 4

Jasełka wyjazdowe


W niedzielę, 21 stycznia 2018 r., uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Komorowskiej i Marii Sosnowskiej zaprezentowali w parafii Matki Bożej Bolesnej na Teofilowie przedstawienie jasełkowe, które nasza społeczność miała okazję obejrzeć przed Świętami Bożego Narodzenia. Pomimo różnych przeciwności losu - jak np.  choroby aktorów - na występ stawili się wszyscy. Przyjechali na niego w mroźny dzień na drugi koniec Łodzi na zaproszenie proboszcza tamtejszej parafii - o. Artura Kiliszka.

W czasie przedstawienia ogromny kościół   wypełniony był po brzegi ludźmi. W przepięknej, wyjątkowo bogatej dzięki przywiezionym przez nas elementom dekoracji,  scenografii, nasi aktorzy swoją grą wzruszyli dorosłych i dzieci. Otrzymali ogromne brawa. Chór, do którego dołączył Jakub Kuster, zachwycił bogatym repertuarem kolęd i pastorałek oraz profesjonalnym ich wykonaniem. Tak jak czasie  szkolnych występów, chórowi towarzyszył  p. Łukasz Handzel.

Przedstawienie było wyjątkowym przeżyciem zarówno dla widzów jak i aktorów.

Jasełka szkolne


Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły przygotowują dla swoich kolegów, nauczycieli i rodziców jasełka. Są one bardzo dobrą okazją do bliskiego, a przy tym uroczystego spotkania i uczestniczenia, po raz kolejny, w poszukiwaniach przez Marię i Józefa domu dla bożego syna.

W tym roku przedstawienia jasełkowe odbyły się 22 grudnia. Zespół aktorów był niezwykle liczny – tworzyło go aż 18 osób! W rolę matki Jezusa wcieliła się Natalia Kotulska z kl. 6b, a towarzyszył jej, wspierał i chronił  Józef – Wojciech Rashid z kl. 7b. Czuwał nad nimi archanioł Gabriel grany przez Mikołaja Wałęgę z kl. 6c. Józef i Maryja spotykali na swej drodze takich ludzi, którzy pomóc im nie chcieli: handlarza – Alan Trzuskowski kl. 6c, karczmarza – Nikodem Lamecki kl. 7a czy kapłana – Oskar Łysoniewski kl. 7a, ale i takich, którzy otworzyli przed nimi serce i podzielili się tym, co mieli – ubogi – Kacper Krysiak kl.7a. Pokłon nowonarodzonemu dziecięciu oddawali pastuszkowie: Oliwier Milczarczyk kl. 7a, Jakub Zynger z kl. 7a, Władek Walicki z kl. 7b, kłaniali mu się i dary składali trzej królowie: Andrzej Nowakowski, Kacper Olczak i Wiktor Szydłowski z kl. 7a. Ponadto na scenie pojawili się: Julia Nawrot, Martyna Zając i Jeremi Żuchowski z kl. 7a.

Narratorami w całej opowieści byli: Natalia Niestrata z kl. 7b jako matka i Kornel Beta z kl. 4c jako jej mały synek.

Nad przygotowaniami aktorów czuwały panie: Katarzyna Komorowska i Anna Mikuszewska.

Integralną częścią przedstawienia były kolędy w przepięknym wykonaniu szkolnego chóru oraz p. Łukasza Handzla, który współtworzył również scenografię jasełek. Nad stroną muzyczną przedstawienia czuwała p. Maria Sosnowska.

ps z serca - I Ty zostaniesz dobrym listonoszem


19 grudnia uczniowie klas IV-VI pisali listy. Nie takie codzienne, ale z serca dla chorych dzieci. Inicjatorem akcji była pani Monika mama Daniela ucznia z klasy VC. Poczatki pisania listów były trudne, ale z minuty na minutę powstawało ich coraz więcej (stopniowo włączały się kolejne klasy). Efektem było 169 listów, które trafiły do Zuzi i Mateusza. Zresztą sami zobaczcie...

 

Więcej można przeczytać na

https://www.facebook.com/search/top/=ps%20z%20serca%20i%20ty%20zostan%20dobrym%20listonoszem

Koncert Kolęd i Piosenek Świątecznych


18 grudnia odbył się Koncert Kolęd i Piosenek Świątecznych, organizowany już po raz dziesiąty w naszej szkole. Uczniowie klas III-VII zaśpiewali swoje ulubione utwory w rożnych językach europejskich, w tym roku w języku angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.  

Wszystkim artystom gratulujemy umiejętności wokalnych oraz językowych.

Uczniów przygotowały p. A. Rogala i p. A. Szymczak

Nasz chór działa


dyplom 5

"Serdeczna świąteczna paczka"


Po raz pierwszy na tak dużą skalę w naszej szkole zadziałała Serdeczna Paczka

paczka  Na korytarzu pojawiły się plakaty. W każdej klasie każdy myślał. 

paczka 3b

Uczniowie klasy 3b z zapakowanymi już paczkami.

Uczniowie 7a zrezygnowali ze swoich prezentów gwiazdkowych, a za przeznaczone na nie pieniądze zakupili "prezenty" do paczek.

Każda klasa spisała się na medal. A oto efekt

paczka  (1)paczka  (2)

Kiermasz kartek


Wieloletnią tradycją naszej szkoły stał się „Kiermasz kartek bożonarodzeniowych”. W tym roku odbył się on w dniach 13-18 grudnia. W tę akcję dobrego serca zaangażowali się wszyscy  nasi uczniowie  – przekazywali pieniądze na zakup materiałów, wykonywali kartki i je sprzedawali. Były one naprawdę przepiękne, oryginalne i niepowtarzalne. Dzięki zaangażowaniu dzieci i wsparciu rodziców udało nam się zebrać kwotę 600 złotych. Pieniądze zostaną przekazane łódzkiej Fundacji Gajusz, która zajmuje się ciężko chorymi dziećmi, wszystkimi tymi, których życie jest ograniczone lub zagrożone, a także ich rodzinami, które powinny otrzymać specjalistyczną opiekę, wsparcie oraz pomoc. Kupując kartkę, mogliśmy pomóc fundacji, która prowadzi Pałac – Stacjonarne Hospicjum dla Dzieci oraz Centrum Medyczne, Tuli Luli – Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny, organizuje opiekę paliatywną nad dziećmi w Armenii, Gruzji i Mołdawii, prowadzi hospicjum domowe dla dzieci.

A. Mikuszewska, K. Komorowska

kartka (1)

kartka (2)kartka (3)

Prezenty...


11 grudnia uczniowie klasy 3b wraz z p. Marzeną Albrecht wykonywała prezenty dla Rodziców z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prawda, że ładne są nasze sizalowe Mikołaje?

mikołaje 3b

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski 

"Twórcy czterech kultur dzieciom"


7 grudnia 2017r. troje uczniów z klasy 3c Nadia Walczak, Julia Ulowska oraz Xawery Prawdzic Gorzuchowski uczestniczyło w Międzyszkolnym VIII Konkursie Recytatorskim "Twórcy czterech kultur dzieciom" . Recytowali wiersze J. Tuwima i D. Gellner.  Uczniowie oceniani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych. Konkurencja była olbrzymia.  Xawery został wyróżniony wśród uczniów klas trzecich. Gratulujemy!

konkurs grudzien (1)konkurs grudzien (2)

 konkurs grudzien

Andrzejki


29 listopada samorząd klasy 3c zorganizował klasowe andrzejki. Chętni uczniowie przygotowali wróżby andrzejkowe dla całej klasy. Śmiechu i zabawy było co niemiara.

Nie zabrakło najważniejszej wróżby wieczoru czyli lania wosku. Z cieni  woskowych figurek wróżyliśmy sobie przyszłość. Ciekawe czy się spełni?

 

Zajęcia w Ośrodku działań ekologicznych „Źródła”


27 listopada klasa 3c wybrała się na zajęcia  o mieszkańcach lasu do Ośrodka działań ekologicznych „Źródła”. Na wstępie uczniowie poznali poprzez prezentację zwierzęta zamieszkujące polskie lasy. Następnie wykonali maski  wybranych przez siebie zwierząt i w grupach przygotowywali scenki rodzajowe obrazujące zachowanie zwierząt leśnych w obliczu różnorodnych zagrożeń. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.

 

Warte naśladowania


Grupa uczniów z klasy VIc podjęła się wirtualnej adopcji psa ze schroniska. Oto ich nowy podopieczny. Poprzednia podopieczna Elza znalazła nowy dom.

Barnej

Wycieczka do Warszawy


Dnia 20 listopada uczniowie klas: 6b, 7b i 7c wraz z wychowawcami: p. Anną Adamus, p. Agnieszką Szymczak i p. Aleksandrą Wdzięczak wybrali się na wycieczkę do stolicy Polski. Odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach, następnie udali się na Stare Miasto. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Sejmu i Senatu RP. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

 

Najpiękniejsza skarbonka


Kolejna edycja konkursu "Najpiękniejsza skarbonka" za nami. Jury miało bardzo trudne zadanie z wyborem najlepszych prac konkursowych, gdyż były one niezwykle pomysłowe i starannie wykonane. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Oto laureaci:

Klasy I-III
I miejsce 
„Żółw”, Natan Michalak, klasa IIIc

„Rakieta”, Kajetan Apanasowicz, klasa I a
II miejsce
„Cukierek”, Filip Chmielewski, klasa I b

„Sowa”, Lena Konkolewska, klasa III c
III miejsce 
„Świnka”, Kuba Gumiński, klasa Ib

Wyróżnienia:
„Pingwin”, Wiktor Kajdas, klasa IIIb

„Minionek”, Zuzia Jaskólska, klasa IIIc
„Świnka”, Hubert Chojnacki-Duraj, klasa Ia

Klasy IV-VII
I miejsce
„Świnka”, Gabriela Bruszewska, klasa VIa

„Kot”, Matylda Bącela, klasa IVa
II miejsce
„Tort”, Oliwia Łysoniewska, klasa IVb

„Czołg”, Wojciech Agaciak, klasa IVc
III miejsce
„Obwarzanek”, Amelia Szczuka, klasa Va

„Uszaty roztrzepaniec”, Oskar Łysoniewski, klasa VIIa

 

EXPO


Ponad 50 grup szkolnych, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedszkolaki, łodzianie w tym uczniowie naszej szkoły reprezentowani przez klasę VIB pod opieką p. Adamus oraz klasę VIIB pod opieką p. Szymczak oraz p. M. Mirowskiej-Becker , ułożyli się w wielkie logo EXPO.  Efekty akcji zobaczyła komisja w Paryżu. EXPO 2022 nie jest nasze ale i tak dobrze się bawiliśmy.

 

11 listopada


Uczniowie klasy IV c przygotowali apel....czytaj

Bełchatów


18 października klasy 3c i 3d wybrały się na wycieczkę do Bełchatowa. Po krótkiej podróży spotkanie z Bełchatowem zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum "Giganci Mocy" . Najpierw przenieśliśmy się w czasie,  miliony lat wstecz,  do czasów , w których ziemię pokrywały lasy paproci, widłaków i skrzypów. Pan przewodnik opowiedział nam jak powstaje węgiel. Szukaliśmy skamieniałości. Potem oglądaliśmy makiety ogromnych koparek, które pracują w kopalni odkrywkowej. Przymierzaliśmy też stroje górników i dowiedzieliśmy się jakie znaczenie mają kolory górniczych pióropuszy. Na zakończenie zwiedzania trafiliśmy do sali, w której każdy mógł poeksperymentować , rozwiązywać różne zagadki. Następnie podzieleni na grupy udaliśmy się na warsztaty, gdzie robiliśmy baterię z ziemniaków i budowaliśmy obwody elektryczne. Na koniec pojechaliśmy na punkt widokowy , aby obejrzeć z bliska tę "olbrzymią dziurę w ziemi"- jaką jest kopalnia odkrywkowa. W doskonałych humorach wróciliśmy do Łodzi.

DSC 0522DSC 0536

DSC 0551

DSC 0558

Łagiewniki


26 października klasy 3c i 3d pojechały do Łagiewnik na spotkanie z leśnikiem. Podczas spaceru po lesie utrwaliliśmy sobie warstwową budowę lasu. Pan leśnik opowiedział nam wiele ciekawostek o życiu roślin i zwierząt w poszczególnych piętrach lasu. Niektórzy z nas pilnie notowali i uzupełniali  karty pracy. Cieszymy się , że udało nam się odbyć  te zajęcia i pogoda nam dopisała.

DSC 0559a

Warte naśladowania


Grupa uczniów z klasy VIc podjęła się wirtualnej adopcji psa ze schroniska. Oto ich podopieczna.

Elza

Wychowawczyni klasy
Jolanta Bolesławska

Klasy III a  i  III b na zajęciach edukacyjnych w Konarzewie. 


18 września klasy III a i III b, wraz z wychowawcami i mamą Julii Samulczyk, pojechały  do Konarzewa, aby poznać etapy powstawania chleba. Okazało się, że to wcale nie jest takie proste. Najpierw musieliśmy przygotować ziemię pod zasiew.

DSC 5186a

 

Na pole pojechaliśmy nietypowym pojazdem, konie mechaniczne zamieniliśmy na własną siłę pociągową. Pole było już zaorane. Nam pozostało bronowanie i posianie zboża. Na szczęście nie musieliśmy czekać, aż wyrośnie i dojrzeje, bo pozostalibyśmy tam do następnego lata. Zboże już skoszone, młóciliśmy cepami, a następnie mieliliśmy żarnami. To nie była lekka praca. Z mąki, wody, zakwasu i soli gospodyni przygotowała w dzieży ciasto na chleb. Z otrzymanych kęsów formowaliśmy chlebki. W końcu trafiły one do wielkiego pieca. W oczekiwaniu, aż się upieką, poszliśmy coś przekąsić. Do wyboru mieliśmy pajdę chleba z różaną marmoladą lub ze smalcem. Chlebki nadal siedzą w piecu, więc mieliśmy czas na kupienie pamiątek i obejrzenie narzędzi do pracy w polu. W końcu mamy swoje wypieki i możemy wracać do domu. Niewielu z nas chciałoby zostać rolnikami. Teraz już wiemy, że to ciężka praca, a chleb trzeba szanować.

Wychowawca klasy IIIa

Małgorzata Maciejewska-Mędry

Klasa IV c  na wycieczce  w Zoo.


W piątek 15 września uczniowie klasy IV c uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Podczas zajęć pracownik łódzkiego Zoo opowiadał uczniom o trybie życia i zwyczajach niektórych zwierząt. Dzieci oglądały papugi, żyrafy, wielbłąda, lwy i tygrysy. Przewodnik opowiadał uczniom o lwicy Tyci, seniorce lwiego rodu, mieszkającej od 14 lat w naszym Zoo. Dzieci oglądały również piękne okazy ryb w akwarium. Ciekawostką były informacje na temat życia motyli, które można było zobaczyć z bliska. Na koniec pracownik Zoo opowiadał o kameleonach i wężach, a wielką atrakcją dla dzieci było głaskanie i dotykanie tych zwierząt.

SAM 0144A 

To była bardzo pouczająca i miła wycieczka!

Wychowawca klasy IV c

Dorota Kosacz

 

Zegar

Kalendarium

images

(Kliknij aby wyświetlić kalendarz)

Aktualności


Dzisiaj jest: Piątek
20 Kwietnia 2018
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.

Odwiedź nas na:

facebook-logo

Do wakacji zostało

63 Dni

Gościmy

Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.